Jesu li posljednji neandertalci Europe živjeli u Crnoj Gori?
Autor: Libero Portal
Foto: Chat GPT
podijeli:
Vijest o novim istraživanjima špilje Bioče kod Podgorice izazvala je veliku pozornost u Crnoj Gori. Tamošnji znanstvenici vjeruju kako bi upravo ovaj lokalitet mogao skrivati tragove posljednjih neandertalaca koji su živjeli na prostoru Europe.
Crnogorski dnevni list Pobjeda prvi je objavio priču o aktualnim arheološkim istraživanjima u špilji Bioče, smještenoj u kanjonu Morače kod Podgorice, a tekst je potom prenio i portal Biznis CG. Istraživanja se provode u sklopu međunarodnog projekta „Last Neanderthals“, koji okuplja stručnjake iz više europskih i azijskih zemalja s ciljem proučavanja posljednjih faza života neandertalaca na jugoistoku Europe.
Špilja Bioče već desetljećima privlači pažnju arheologa zbog velikog broja pronađenih kamenih alatki i tragova naseljavanja. Tijekom ranijih istraživanja otkrivene su tisuće kremenih artefakata – od vrhova kopalja do obrađenog oruđa – zbog čega se lokalitet često opisuje kao svojevrsna prapovijesna radionica. Riječ je o lokalitetu koji se već desetljećima smatra jednim od najvažnijih paleolitičkih nalazišta na Balkanu, a cilj aktualnog istraživačkog projekta je rasvijetliti posljednje faze života neandertalaca na prostoru jugoistočne Europe.
Posebno zanimanje znanstvenika izazvalo je otkriće tragova neandertalaca iznad sloja vulkanskog pepela povezanog s velikom erupcijom Campanian Ignimbrite prije gotovo 40 tisuća godina. Upravo zato dio istraživača smatra kako su neandertalci na području današnje Crne Gore možda živjeli dulje nego drugdje u Europi. Aktualna istraživanja uključuju i analizu DNK iz sedimenta, koja bi mogla donijeti nove odgovore o kretanju i opstanku posljednjih neandertalskih zajednica na Balkanu.