Hrvatska bi uskoro mogla dobiti prvu tvornicu streljiva
vedro
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
24.5°C
Vrijeme za 06.06.2026.
06.06.2026. Danas
Max. 25°C Min. 21°C
Vrijeme za 07.06.2026.
07.06.2026. Ned
Max. 27°C Min. 21°C
Vrijeme za 08.06.2026.
08.06.2026. Pon
Max. 27°C Min. 22°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Kod zvonika
CHF
CHF
0,917500
GBP
GBP
0,864330
USD
USD
1,164000
Hrvatska bi uskoro mogla dobiti prvu tvornicu streljiva
06.06.2026 | Vijesti
VLADA DALA POTPORU

Hrvatska bi uskoro mogla dobiti prvu tvornicu streljiva

Autor: Libero Portal
Foto: Facebook
Ministar obrane Ivan Anušić ranije je potvrdio kako se radi na projektu proizvodnje streljiva malog kalibra te najavio da će uskoro biti poznati detalji o kapacitetima, investiciji i lokaciji buduće tvornice

Hrvatska bi uskoro mogla dobiti svoju prvu tvornicu streljiva, projekt koji se već neko vrijeme najavljuje u sklopu jačanja domaće obrambene industrije i povećanja proizvodnih kapaciteta za potrebe hrvatskih oružanih snaga, ali i stranih tržišta. Naime, riječ je o investiciji vrijednoj više stotina milijuna eura koja bi se realizirala u suradnji s talijanskom grupacijom Beretta Holding. Vlada je već dala potporu za nastavak pregovora i sklapanje memoranduma o razumijevanju kojim bi se definirali osnovni okviri buduće suradnje.

 

Ministar obrane Ivan Anušić ranije je potvrdio kako se radi na projektu proizvodnje streljiva malog kalibra te najavio da će uskoro biti poznati detalji o kapacitetima, investiciji i lokaciji buduće tvornice.

 

Iako službena odluka još nije donesena, među mogućim lokacijama za izgradnju spominje se područje Slavonije, gdje bi projekt mogao donijeti nova radna mjesta i dodatni gospodarski razvoj regije. Prema neslužbenim informacijama, u razmatranju je više potencijalnih lokacija koje zadovoljavaju sigurnosne i logističke uvjete potrebne za ovakvu vrstu proizvodnje.

 

Projekt dolazi u trenutku kada europske države značajno povećavaju ulaganja u obrambenu industriju i proizvodnju streljiva zbog rastućih sigurnosnih izazova te potrebe za jačanjem vlastitih proizvodnih kapaciteta. Hrvatska pritom nastoji iskoristiti priliku za razvoj domaće vojne industrije i privlačenje novih investicija.

 

Ako projekt bude realiziran prema najavama, Hrvatska bi prvi put dobila vlastitu tvornicu streljiva, čime bi dodatno ojačala svoju obrambenu samostalnost i poziciju na europskom tržištu vojne opreme.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji