Autor koncepcije izložbe je kustos Muzeja grada Zagreba, Juraj Sekula, a izložba se može pogledati do 30. listopada
Muzej Domovinskog rata Dubrovnik, u sklopu Programa Grada Dubrovnika, a povodom ovogodišnjeg obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja priredio je dvije izložbe, Vojarna ‘Maršal Tito’ u Zagrebu 1991. i Dani ponosa u Domovinskom ratu.
Izložba Vojarna ‘Maršal Tito’ u Zagrebu 1991. otvorena je večeras u tvrđavi Imperijal, a rezultat je međumuzejske suradnje Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik i Muzeja grada Zagreba, Memorijalnog centra raketiranja Zagreba 1991./1995. s ciljem daljnjeg razvoja muzejske djelatnosti i nastavka sveobuhvatnog stručnog bavljenja i proučavanja razdoblja Domovinskog rata.
Vojarne JNA u zagrebačkoj regiji bile su važna izvorišta moći u planovima nametanja socijalističkog, centraliziranog uređenja Jugoslavije te su za Zagreb i cijelu Hrvatsku bile prijelomne točke raspleta višegodišnje krize. Vojarni ‘Maršal Tito’ u Zagrebu, zvanoj ‘Maršalka’, bila je namijenjena jedna od glavnih uloga u zamisli destabiliziranja i rušenja demokratski izabranih vlasti Republike Hrvatske. Ratna 1991. u Zagrebu određena je, među stalim, odnosom grada i vojarni JNA. Kroz kronološki prikaz događanja vezanih za vojarnu JNA s najjačom posadom u gradu, izložba nastoji prikazati dinamičan odnos.
Izložba se sastoji od četiri tematske cjeline, unutar kojih se fotografijama iz fundusa Muzeja grada Zagreba i ‘Vjesnika’ koje se čuvaju u Hrvatskom državnom arhivu, prati razvoj odnosa između vojarne ‘Maršal Tito’ i građana Zagreba.
Autor koncepcije izložbe je kustos Muzeja grada Zagreba, Juraj Sekula, a kustosica izložbe Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik je Varina Jurica Turk.
Virtualna izložba ‘Dani ponosa u Domovinskom ratu’, autorice Varine Jurice Turk bit će prikazana javnosti dana 5. kolovoza 2024., na Stradunu ispred crkve sv. Vlaha s početkom u 20.45 sati.
Izložbu čini više od 260 odabranih fotografija iz Muzejske zbirke koje su raspoređene u četiri kronološko tematske cjeline: Stradanje i herojska obrana Dubrovnika (listopad-prosinac 1991.), Oslobađanje hrvatskog juga (svibanj-listopad 1992.), VRO Oluja 1995., i Hrvatski branitelji.