Danas je obljetnica oslobođenja Rijeke dubrovačke te deblokade Dubrovnika
vedro
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
28.5°C
Vrijeme za 26.05.2026.
26.05.2026. Danas
Max. 30°C Min. 23°C
Vrijeme za 27.05.2026.
27.05.2026. Sri
Max. 27°C Min. 22°C
Vrijeme za 28.05.2026.
28.05.2026. Cet
Max. 27°C Min. 22°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Gruž
CHF
CHF
0,909900
GBP
GBP
0,862550
USD
USD
1,164300
Danas je obljetnica oslobođenja Rijeke dubrovačke te deblokade Dubrovnika
26.05.2026 | Vijesti
DAN PONOSA

Danas je obljetnica oslobođenja Rijeke dubrovačke te deblokade Dubrovnika

Autor: Libero Portal
Foto:
Dubrovnik danas obilježava 34. obljetnicu oslobođenja Rijeke dubrovačke i deblokade grada, jednog od najvažnijih trenutaka u novijoj povijesti juga Hrvatske

Na današnji dan 1992. godine Hrvatska vojska probila je višemjesečnu blokadu Dubrovnika u sklopu operacije „Spaljena zemlja“, čime je označen početak oslobađanja okupiranog područja dubrovačkog kraja. Nakon mjeseci opsade, granatiranja i izolacije, vijest o povlačenju neprijateljskih snaga izazvala je veliko slavlje među građanima.

 

Tijekom akcije hrvatske snage oslobodile su područje Rijeke dubrovačke, a neprijateljske postrojbe napustile su položaje u Mokošici, na Žarkovici, Strinčjeri i drugim strateškim točkama oko Dubrovnika. Time je grad prvi put nakon jeseni 1991. prestao biti potpuno okružen.

 

U oslobađanju juga Hrvatske sudjelovale su brojne postrojbe Hrvatske vojske, među kojima i 1. i 4. gardijska brigada te 163. brigada HV. Nakon deblokade nastavljene su operacije oslobađanja dubrovačkog područja koje su završene nekoliko mjeseci kasnije.

 

Obljetnica se i ove godine obilježava polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u spomen na poginule branitelje i civile stradale tijekom Domovinskog rata.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji